فعالیت ها و پروژه ها

زلزله زدگان

از ساعات ابتدایی پس از زلزله 21 آبان ماه 1396 در غرب استان کرمانشاه، مهرگان با تشکیل کمیته بحران، اقدام به یاری رسانی به آسیب دیدگان این واقعه تلخ نمود. ستاد بحران زلزله این موسسه در ماه های اولیه به صورت شبانه روزی فعال بوده و با بهره گیری از همیاران خود و نیرو های بومی منطقه، اقدام به ساماندهی کمک ها کرده و با اعزام بیش از هزار خودرو اقلام اهدایی بصورت هدفمند و برای افراد شناسایی شده، سعی در برطرف کردن نیازهای اولیه و ضروری مصیبت دیدگان نمود. همچنین با شناسایی نیاز های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت زلزله زدگان، در تلاش هستیم تا با برنامه ریزی و انجام کارهای زیربنایی و زیرساختی بخشی از آلام آسیب دیدگان را بکاهیم و در جهت کاهش فقر و مشکلات اصلی این مناطق گام برداریم. علیرغم گذشت یک سال از این حادثه، کمپ های مهرگان در مناطق زلزله زده فعال بوده و کمک رسانی به نیازمندان همچنان ادامه دارد. بدین منظور با اختصاص شماره حساب مجزا و حضور مداوم و تشخیص نیازهای واقعی، همچنان آسیب دیدگان را پشتیبانی  می نمائیم.

از برنامه های اصلی در مناطق زلزله زده می توان موارد ذیل را نام برد:

1) کمپ کودکان و مهد کودک در منطقه دشت ذهاب، 2) درختکاری و اجرای پروژه درخت آرزوها برای کودکان، 3) طرح بورسیه کودکان مستعد ، 4) تامین نوشت افزار و تجهیزات آموزشی و ورزشی مدارس مناطق محروم، 5) تجهیز کتابخانه های روستایی، 6) ساخت مدرسه با کمک خیرین 7) آموزش زنان خود سرپرست در روستاهای دور افتاده، 8) اشتغالزایی و توانمند سازی سرپرستان خانوار، 9) مشارکت با گروه های فعال در مناطق مختلف، 10) پیاده سازی طرح و ساخت خانه روستا در مناطق مختلف، 11) مشاوره، مشارکت و همراهی در بازسازی روستاها بر اساس الگوی توسعه پایدار

خیریه

کارت تبریک عید نوروز

این طرح از بهمن ماه 1389 آغاز شده و در مدت گذشته با  پیگیری های مکرر و ارتباط با شرکت ها و مجموعه ها گسترش پیدا کرده است. اساس طرح، بر ساده کردن هدایای نوروزی و استفاده از منابع، برای کمک به خانواده های نیازمند و کودکان، در آستانه شروع سال جدید می باشد. این برنامه تا کنون توانسته بیش از 100 شرکت و مجموعه معتبر را گرد هم آورده و با حمایت و پشتیبانی آن ها، نیاز کودکان زیادی را تامین و آنان را به زندگی امیدوارتر کند. روند اجرایی طرح بدین شکل بوده که همیاران و مشارکت کنندگان، قسمتی یا کل هزینه های تبلیغاتی سالیانه خود را به موسسه مهرگان اهدا کرده و موسسه با کمک طراحان خبره، کارت تبریکی با مضمون شروع سال جدید و  عید نوروز تهیه و چاپ می نماید و نشانه یا لوگوی همیاران، در پشت کارت تبریک درج می شود. این کارت در تیراژ بالا چاپ شده و به تعداد مورد نیاز در اختیار مشارکت کنندگان قرار می گیرد تا بتوانند هدیه ای ساده، مناسب و در خور نزدیکان و دوستان خود در اختیار داشته باشند. این برنامه علاوه بر حذف هدایای اجباری و تحمیلی به شرکت ها و جلوگیری از هدر رفتن منابع، توانسته مبالغ جمع آوری شده را ساماندهی کند و با یکپارچه سازی و همسو کردن     آن ها، نیاز خانواده های زیادی را در آستانه سال نو برآورده نماید. همچنین فرهنگ کمک به همنوع را در جشن باستانی نوروز به مخاطبان یادآور شده و موسسه مهرگان را به همگان معرفی نماید.

خیریه

صندوق، قلک

یکی از راه های جذب کمک های مردمی استفاده از قلک و صندوق های جمع آوری پول می باشد. در این خصوص مهرگان پس از اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح، با طراحی صندوق های جمع آوری کمک نقدی در 4 اندازه کوچک، متوسط، رومیزی و ایستاده و همچنین قلک های خانگی، آن ها را بصورت رایگان در اختیار علاقه مندان قرار داده است. یکی از اهداف اصلی این طرح توسعه فرهنگ "کمک به هم نوع" به خصوص در بین کودکان بوده که در همین راستا با مهد های کودک و مدارس غیر انتفاعی متعددی همکاری صورت پذیرفته است. قلک ها و صندوق ها در دفتر موسسه جهت ارایه به متقاضیان موجود بوده و در صورت تقاضای همیاران، به محل کار یا منزل آنها ارسال خواهد شد. همچنین بعد از پر شدن، با تماس تلفنی مجدد با دفتر موسسه، نیروهای اجرایی برای تحویل و تخلیه آن ها در اسرع وقت اقدام خواهند نمود.  مبالغ موجود در هر قلک به نام همیار در حساب های موسسه ثبت شده و به اطلاع وی می رسد.

خیریه

بازیافت و تفکیک زباله

این طرح جهت آگاهی و هوشیاری کودکان نسبت به محیط زیست و استفاده مجدد از مواد بازیافتی و کاهش زباله تعریف و طراحی شده است. همکاری با شرکت بازیافت مواد و تولید کود آلی کرمانشاه، شهرداری، آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری می تواند به تاثیرگذاری و موفقیت این طرح کمک شایانی داشته باشد. در این برنامه قصد داریم تا با آموزش مربیان مدارس و همکاری آن ها، برنامه های تفکیک از مبدا، کاهش زباله و حفظ و توسعه فضای سبز را از سنین پایین به کودکان آموزش دهیم و با حفظ سرمایه های ملی و کاهش هزینه ها، آینده بهتری را برای فرزندانمان رقم بزنیم. تولید محتوای آموزشی و نشر و توزیع اطلاعات مرتبط با این برنامه جزو نیازهای نرم افزاری طرح و برگزاری کارگاه های آموزشی و برنامه هایی مانند نمایش، همایش و مسابقات در سطح مدارس و محله و ... از کارهای    سخت افزاری آن می باشد. این طرح را با پیاده سازی از طریق مراکز فرهنگی و ارتباطی مانند سرای محله ها، کانون های پرورش فکری و سایر مکان های ارتباطی عمومی و تسهیل گران محله ها می توان شروع کرد و گسترش داد. شهر کرمانشاه به لطف همت بانوی سبز این سرزمین، خانم هایده شیرزادی به عنوان اولین شهر دارای سیستم تفکیک زباله بوده و فعالیت هایی که در این زمینه از قبل انجام شده پتانسیل خوبی را در اختیار ما قرار داده است. این طرح پس از شروع و راه اندازی می تواند در کلیه استان های کشور و در سطح ملی پیاده سازی و اجرا گردد.

خیریه

محیط زیست

حمایت از محیط زیست یکی از دغدغه های همیشگی مهرگان بوده و در این خصوص و در راستای فرهنگ سازی اقدام به اجرای برنامه های متعددی نموده است. انجام درخت کاری در ادوار مختلف، شرکت در برنامه های پاک سازی محیط زیست مانند پنج شنبه های زمین پاک، همکاری با شرکت بازیافت استان کرمانشاه، آموزش به کودکان تحت پوشش و برگزاری کلاس ها و توزیع بروشورهای آموزشی و شرکت در نمایشگاه های مرتبط و از همه مهم تر، تهیه و توزیع ساک های پارچه ای دوستدار طبیعت به عنوان جایگزین مناسب برای کیسه های پلاستیکی، از شاخص ترین اقدامات انجام شده در این زمینه می باشد. در تهیه ساک های پارچه ای سعی شده تا از طرح گونه های گیاهی و جانوری در معرض خطر کشور بخصوص منطقه زاگرس استفاده شده تا علاوه بر معرفی و زیبایی، جامعه را نسبت به خطر از بین رفتن آنان آگاه نماییم. همچنین درآمد حاصل از فروش این محصولات برای گسترش برنامه های زیست محیطی و کودکان هزینه می شود. اعضاء مهرگان از هر فرصتی برای آگاه سازی جامعه نسبت به وضعیت محیط زیست استفاده کرده و سعی در گسترش آن در بین کودکان دارند.

خیریه

بهداشت دهان و دندان

دهان و دندان در بهمن ماه 1396 با خرید یک دستگاه یونیت دندانپزشکی و تجهیزات متعلقه و استقرار آن در کلینیک دندانپزشکی خصوصی دولت آغاز گردیده است. در این طرح که با مطالعه و نظرات اساتید دانشگاه های دندانپزشکی معتبر کشور همراه بوده، به تمامی کودکان تحت پوشش آموزش های لازم در خصوص رعایت بهداشت دهان و دندان داده می شود. همچنین بین کودکان و خانواده هایشان بسته های بهداشت دهان و دندان شامل مسواک، خمیر دندان و نخ دندان به همراه بروشور های آموزشی توزیع می گردد. همه کودکان تحت پوشش پس از معاینه و تشکیل پرونده پزشکی، تحت درمان پیشگیرانه فلوراید تراپی قرار گرفته و درصورت نیاز به موارد دیگر، براساس   اولویت های درنظر گرفته شده، تحت درمان قرار می گیرند. ما با معتمدین جامعه دندانپزشکی و متخصصان و سخاوتمندان این بخش مذاکره کرده و آن ها را به همکاری در این پروژه مشترک و تعریف شده تشویق نموده تا همیاران بیشتری با تخصص های مختلف در اختیار داشته باشیم. امید است با حمایت بیشتر همیاران و جامعه دندانپزشکی و اصناف مرتبط، این طرح در سطح گسترده تری اجرا گردد.

مهرگان در تلاش است تا دومین مرکز خود را در مناطق زلزله زده راه اندازی نماید.

خیریه

طرح سلامت کودکان و خانواده

در این طرح سعی داریم تا با آموزش و پیشگیری، علاوه بر کاهش هزینه های سرسام آور درمانی، کودکان و خانواده های آنان را به سمت زندگی سالم سوق دهیم. در این زمینه با پشتیبانی پزشکان، متخصصان و دست اندرکاران حوزه بهداشت و درمان، کودکان را از نظر جسمی و روحی مورد معاینه قرار داده و در صورت نیاز با معرفی به مراکز دولتی و یا همکار موسسه، سعی در درمان آن ها خواهیم داشت. همچنین با انجام آزمایش های مورد نیاز و بررسی و آنالیز آن ها توسط پزشکان متخصص در پیشگیری و درمان آن ها و اصلاح رویه بهداشتی و تغذیه خانواده ها گام برمی داریم. این برنامه را با تشکیل بانک اطلاعاتی و ثبت داده ها بطور مستمر ادامه داده و با پایش و پردازش اطلاعات بدست آمده و تکرار آزمایش های مورد نیاز در دوره های زمانی مناسب، روند کار را مورد بازبینی و ارزیابی قرار خواهیم داد. ما برای پیاده سازی کامل و ادامه این برنامه، نیازمند همکاری همه دست اندرکاران و متخصصان بوده و جهت تامین هزینه ها به مساعدت و سخاوتمندی همیاران محتاجیم.

 

برنامه بهداشتی درمانی، شامل تشخیص مشکلات و اختلالات جسمی، روحی، بهداشتی و تغذیه ای بوده و با همکاری استانداری، فرمانداری، دانشگاه علوم پزشکی، شبکه بهداشت و درمان، بیمارستان ها، مراکز درمانی و تخصصی و موسسات مرتبط به انجام خواهد رسید.

 

خیریه

توزیع لباس و لوازم خانگی

مهرگان با جمع آوری البسه، لوازم خانگی، اسباب بازی، ابزار و سایر اقلام مازاد و قابل استفاده از همیاران خویش، آن ها را به تناسب و براساس نیاز خانواده های تحت پوشش، توزیع می نماید و همکاران موسسه در واحد اجرایی، با استفاده از بانک اطلاعاتی مددجویان و نیازمندی آن ها، بصورت مداوم این فعالیت را انجام می دهند. برای این کار هر ساله چندین پویش برای جمع آوری نیازمندی ها مانند لباس گرم، پوشاک، لوازم بهداشتی، لوازم خانگی و ... در فضای مجازی راه اندازی شده و به مخاطبان اطلاع رسانی می شود. علاقه مندان می توانند وسایل را به صورت حضوری به موسسه تحویل داده یا محل دریافت وسایل و هدایا را به واحد اجرایی موسسه اعلام نمایند.

خیریه

توزیع آذوقه خشک، غذا و نذورات

این برنامه به صورت مستمر و روزانه در حال انجام است، همیاران می توانند نذورات خود شامل غذای گرم، آذوقه خشک یا هزینه معادل آن ها را به موسسه اهدا نماید. موسسه نسبت به توزیع آن ها بین خانواده های نیازمند شناسایی شده، طبق بانک اطلاعاتی اقدام می نماید. در موارد خاص بنا به درخواست و نیت همیار، می توان توزیع را در  بین گروه یا افراد خاصی انجام داد. این برنامه در جهت اصلاح فرهنگ توزیع نذورات و تحویل به نیازمندان واقعی صورت می پذیرد. موسسه نیز بصورت ماهیانه و دوره ای بسته های آذوقه کامل و مناسب نیاز خانواده ها را تهیه کرده و سعی دارد تا با غنی سازی و استفاده از مواد سالم و متنوع در این بسته ها، نیاز غذایی مددجویان را تامین نماید. همچنین سعی می شود تا با آموزش ارزش غذایی و خواص مواد خوراکی به مددجویان، فرهنگ غذایی آن ها را اصلاح و با حمایت آن ها به رشد و تقویت جسمی کودکان کمک نماییم.تعدادی از رستوران ها و تالارهای سطح شهر نیز  به صورت منظم و دوره ای، اقدام به اهدای غذای گرم به خانواده های تحت پوشش می نمایند و  غذای مازاد و دست نخورده در مراسم ها را به موسسه تحویل می دهند. یکی از طرح های مهم  فرهنگی و آموزشی موسسه در این راستا، توزیع همزمان کتاب با غذا و نذورات می باشد که در سال 1397 آغاز شده است، ما در مهرگان همیاران را تشویق می کنیم تا نذورات خود را به آذوقه خشک یا مایحتاج ضروری و مورد نیاز مددجویان تبدیل نموده و در هر شرایطی در خدمت اجرایی شدن نیت های خیر آن ها خواهیم بود.

خیریه

تجهیز کتابخانه روستایی و کتابخوانی

جهت ارتقاء سطح دانش و خرد در بین کودکان و نوجوانان، سعی شده تا با تامین حداقل امکانات، آن ها را به کتابخوانی تشویق نماییم. در این برنامه با اعلام فراخون جمع آوری کتاب و کمک های نقدی و بهره گیری از تجربیات همیاران متخصص و موسسات فعال در امور کتاب کودک، لیستی از کتاب های مناسب برای گروه های سنی مختلف تهیه و با شناسایی مدارس دورافتاده روستایی، قفسه های کوچک کتابخانه را برای آن ها تجهیز می نماییم. موسسه مهرگان تجهیز کتابخانه 200 مدرسه را ظرف 2 سال آینده در برنامه قرار داده و تا کنون موفق به تجهیز و راه اندازی کتابخانه برای 25 مدرسه شده است. همچنین می کوشیم تا با ارتباط با اداره کل کتابخانه ها، آموزش و پرورش، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر ارگان های مسئول و با تشویق دست اندرکاران و فعالان اجتماعی، آن ها را با این برنامه همراه سازیم. این طرح بصورت برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تعریف شده و بعد از تجهیز کتابخانه، برنامه های کتابخوانی، بلند خوانی، خلاصه نویسی، قصه گویی و سایر امور مرتبط با کتاب را شامل خواهد شد و از طریق آموزش و راهنمایی مربیان و متخصصان، خصوصا افراد محلی، در تکمیل و گسترش این فرهنگ در جامعه خواهیم کوشید.

خیریه

اشتغال زایی و توانمند سازی

این طرح جهت توانمند سازی سرپرستان خانواده خصوصاً بانوان خود سرپرست و کمک به معیشت و خودکفایی آن ها در دو بخش اصلی در حال اجرا می باشد.  1) آموزش دوره ای مشاغل 2)تامین تجهیزات و وسایل مورد نیاز کارگاه ها.در برنامه آموزشی که محوریت اصلی آن را بانوان تشکیل می دهند،  تا کنون بیش از 300 نفر در دوره های آموزشی مختلف مانند: صنایع دستی، قالی بافی، خیاطی ، توپ بافی، کلاش بافی، منجق دوزی، جواهر دوزی و... شرکت کرده اند. در این زمینه تفاهم نامه ای با استانداری کرمانشاه منعقد شده تا امکان توسعه طرح در همه  شهرستان ها و صدورگواهینامه های آموزشی و بهره گیری از منابع و تسهیلات دولتی برای حرفه آموزان فراهم گردد. در بخش تجهیز کارگاه ها، بیش از 200 کارگاه جهت فعالیت افراد حرفه مند راه اندازی شده است. پس از اطمینان از مهارت متقاضیان، وسایل بصورت امانی یا بلاعوض یا اختصاص تسهیلات  قرض الحسنه در اختیار مددجویان قرار گرفته است. کارگاه های راه اندازی شده در زمینه های خیاطی، قالیبافی، ساخت سازهای سنتی، نجاری، خدماتی، نمد بافی، صنایع دستی، بسته بندی، فرشینه بافی، کاموا بافی، کلاش بافی، توپ بافی، پرده دوزی، کابینت سازی، ماست بندی و ...  مشغول بکار بوده و موسسه آماده است تا علاوه بر آموزش، افرادی را که دارای توانمندی حرفه ای بوده، در سطح کارگاه های کوچک و خانگی مورد حمایت قرار داده و آن ها را به سمت خود کفایی هدایت نماید. این برنامه همچنان ادامه داشته و علاوه بر رصد کارگاه های تجهیز شده، با شناسایی افراد مستعد مناطق محروم، گسترش پیدا خواهد کرد و سعی می کنیم آن ها را پشتیبانی و به بازار کار معرفی نماییم.

خیریه

تجهیز و تعمیر مدارس

در راستای محرومیت زدایی از مدارس مناطق دورافتاده و گسترش و بالابردن کیفیت آموزش و پرورش کودکان، کمبودهای مدارس مختلف از جهت نیازمندی های وسایل کمک آموزشی، تجهیزات هوشمند سازی، وسایل ورزشی، فرهنگی، کتاب و غیره بررسی شده و با کمک گرفتن از همیاران و سایر موسسات فعال در این زمینه و همراهی اداره نوسازی و تجهیز مدارس نیاز آن ها تامین می شود. این برنامه با شناسایی دقیق و کنترل مستمر موسسه و همیاران اجرا شده و هدف آن، دسترسی مناسب و عادلانه همه دانش آموزان به امکانات آموزشی و پرورشی  می باشد. در این راستا تجهیز و هوشمندسازی یکصد مدرسه روستایی و دورافتاده در دست انجام می باشد. در زمینه تعمیر مدارس نیز تاکنون موفق به تعمیر سه مدرسه دخترانه در حاشیه شهر کرمانشاه شده و با کمک همیاران و پشتیبانی موسسات همکار، این روند در مناطق محروم تر ادامه خواهد یافت.

خیریه

مدرسه سازی

در آستانه هشتمین سال تاسیس موسسه و براساس اهداف اولیه جهت حمایت و آموزش کودکان و به پشتوانه حمایت های بی دریغ و مستمر همیاران، به پیشنهاد و اشتیاق حامیان خود در جهت ساخت فضاهای آموزشی و زیربنایی برای کودکان نیازمند خصوصاً در نقاط حاشیه ای و دور افتاده پاسخ داده و پس از مطالعه و بررسی این مناطق، در سال 1396 اقدام به عقد قرارداد با سازمان نوسازی و تجهیز مدارس نمودیم. این قرارداد شامل ساخت يك مدرسه دو كلاسه به مساحت 150 متر مربع زیر بنای کلی و 105 متر مربع زیر بنای خالص در روستاي سفيد چقا از توابع دهستان سراب نیلوفر می باشد که ساخت آن در دی ماه سال 1397به اتمام رسید.در ساخت این مدرسه از بهترین و مرغوب ترین مصالح استفاده شده و کار با بالاترین کیفیت به انجام رسیده است. هم اکنون نیز مشاورین موسسه در چند روستای دیگر در حال مطالعه و بررسی بوده که به محض تکمیل مطالعات و تامین منابع، کار ساخت مدرسه در آن ها شروع خواهد شد.مهرگان امیدوار است تا با حمایت و دلگرمی حامیان خود بتواند این مسیر را با اراده و توان بیشتری ادامه داده و با رفع محرومیت و شرایط سخت تحصیلی از کودکان، امکان رشد استعدادهای آن ها را فراهم نماید تا شاهد حضور انسان های اندیشمند و خردمند بیشتری در جامعه باشیم.

خیریه

برگزاری جشن تولد

این برنامه برای تشویق و شاد کردن کودکان و ایجاد حسن دوستی، محبت و احترام بین آن ها در سالروز تولدشان انجام می شود. ما در این برنامه سعی می کنیم تا بدون اطلاع آن ها کیک، شمع، هدیه، غذا و تدارکاتی که برای این جشن لازم است را تهیه کرده، به منزل کودک برده و بصورت کاملاً غیرمنتظره، او را خوشحال نماییم. در مواردی که تولد جزو آرزوهای کودک بوده و امکانات به ما اجازه دهد، سعی می کنیم مراسم را کامل تر، بزرگتر و حتی در مراکز ویژه برگزار نماییم. در این برنامه سعی داریم تا کودکان با شرایط مالی نامناسب و بی سرپرست در اولویت قرار گرفته و از ظرفیت های همیاران و اصناف مرتبط، برای تدارک، تهیه لوازم و هدایا و کاهش هزینه ها استفاده شود. امیدواریم تا با برگزاری چنین مراسمی، قسمتی از نیازها و   کاستی های روحی این کودکان تامین و برآورده گردد.

خیریه

طرح مهرِ مهربان

بر اساس اهداف اوليه و طبق سنت ساليانه، در ابتداي هر سال تحصيلي  مهرگان با حمایت همیاران خویش اقدام به تهیه و توزیع نوشت افزار و لباس براي كودكان بي بضاعت تحت پوشش می نماید. ابتدا کودکان را به دسته های سنی مختلف تقسیم کرده و لوازم متناسب با هر کدام را از تولیدکنندگان و عرضه کنندگان اولیه با قیمت مناسب تهیه می نماییم و سپس بین آن ها تقسیم می گردد. این طرح شامل کودکانی که تحت پوشش مستقیم موسسه نیستند نیز بوده و هر ساله قبل از شروع سال تحصیلی، اجرا و در طول سال نیز با توجه به شرایط مددجویان ادامه می یابد. مهرگان در سال 1397 برای بیش از 1400 کودک، کیف و بسته های نوشت افزار تهیه و بین آنان توزیع کرده است.موسسه مهرگان تاکنون توانسته برای بیش از 5000 کودک کیف و بسته های نوشت افزار تهیه و بین آن ها توزیع نماید.

خیریه

طرح داوطلبی دانش آموزان

این برنامه جهت رشد و آگاهی رسانی به کودکان و تشویق و گسترش روحیه داوطلبی و استفاده از این نیروی عظیم نهفته در جامعه تعریف شده است. گروه سنی هدف، کودکان و نوجوانان 7 الی 17 ساله بوده و با کمک آموزش و پرورش، استانداری و سایر ادارات مرتبط، این طرح اجرا خواهد شد. ایجاد روحیه داوطلبی، مشارکت در برنامه های مختلف اجتماعی، کسب دانش و تجربه و تعامل و آشنایی با مشاغل از اهداف اولیه طرح بوده و با امکانات نرم افزاری و سخت افزاری برنامه ریزی شده، پیاده خواهد شد. این طرح الگو برداری شده از  طرح های مشابه در سایر کشورهای پیشرفته بوده که با استفاده از نیروهای جوان و مستعد علاوه بر تشویق مردم به رعایت قوانین و   پیاده سازی برنامه ها، هزینه های تمام شده کارهای اجتماعی را پایین آورده و کودکان را از سنین پایین با کارهای مختلف و حضور در اجتماع و کسب مهارت های زندگی آشنا می کند. همچنین با تشکیل یک بانک اطلاعاتی از داوطلبین و مستعدین و تعریف یک نظام جامع     امتیاز دهی به آن ها، کودکان را از پایین ترین سن بصورت داوطلبانه با خدمات اجتماعی و خیریه آشنا می سازد و این سنجش و امتیازدهی در مقاطع مختلف سنی و مراحل زندگی همراه و پشتوانه آن ها خواهد بود.

خیریه

طرح همیار معلم

بدون شک یافتن کودکان نیازمند و مستعد یکی از مهمترین و دشوارترین مسئولیت های موسسه مهرگان می باشد. با توجه به اینکه گروه هدف انتخاب شده در موسسه، بیشتر در حاشیه شهرها و مناطق دورافتاده روستایی زندگی میکنند شروع به ارتباط و سرکشی به مدارس حاشیه ای نمودیم و پس از مذاکره با مدیران، معلمان و مرتبطین این مدارس و توضیح عملکرد و اهداف موسسه، سعی کردیم تا دانش آموزان گروه هدف را شناسایی و شرایط آن ها را بررسی نمائیم. این شبکه انسانی زحمتکش و فداکار که هر روز با مشکلات این کودکان در ارتباط هستند ما را در انتخاب صحیح، یاری کرده و تلاش کرده ایم تا قسمتی از نیازمندی های این کودکان را از طریق مدارس و معلمین مورد اعتمادشان برآورده نمائیم. پیاده سازی برنامه های حمایتی و کمک آموزشی موسسه و اجرای برخی از پروژه های مرتبط با کودکان از طریق یکی از بهترین و قابل اعتمادترین گروه ها، یعنی معلمان میسر می شود.

خیریه

برنامه های آموزشی و پرورشی

در راستای اهداف اولیه موسسه و رشد استعداد و توانمندسازی کودکان، برنامه های آموزشی و فرهنگی مختلفی با توجه به علاقه و تمایل آن ها در نظر گرفته شده است. در این برنامه ها، کودکان در کلاس های مختلف هنری، فرهنگی، آموزشی و ورزشی به صورت رایگان ثبت نام می شوند و با پشتیبانی و حمایت همیاران، مربیان و آموزشگاه ها سعی می کنیم تا زمینه رشد و ارتقاء آنان را فراهم آوریم. این برنامه ها در تمام طول سال ادامه داشته و در تابستان ها با نام اوقات فراغت به حداکثر ظرفیت خود می رسد. موسسه قصد دارد تا در این زمینه از نیروهای داوطلب آموزش دیده برای همراهی و هدایت مددجویان استفاده کرده و از ظرفیت های پنهان جامعه بهره برداری صحیح نماید. همچنین در نظر داریم با دعوت از اساتید و متخصصان کودک و خانواده، دوره های آموزشی برای مربیان و دست اندرکاران کار با کودک برگزار نماییم. برگزاری دوره های مختلف مهارت های زندگی و توانمند سازی برای کودکان و مادران و همکاری با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آموزشگاه ها، مجموعه های ورزشی، فرهنگسراها و سایر مراکز در دستور کار قرار داشته و با حمایت و پشتیبانی همیاران، آن ها را گسترش خواهیم داد.

خیریه

بورسیه و آلبوم کودکان

در این طرح، تعدادی از کودکان که دارای شرایط ویژه از بُعد نیازها، استعدادها و توانمندی ها هستند، به صورت خاص و با کمک همیاران، پشتيباني می شوند. شرایط این عزیزان را در قالب خلاصه وضعیت خانوادگی، جسمی، روحی و تحصیلی، فقط با ذکر نام کوچک در آلبومي آماده کرده تا متقاضیان بتوانند از بین آن ها، کودک مورد نظر را برگزیده و حمایت ویژه ای از او به عمل آورند. حمایت همیاران از کودکان بصورت غیر مستقیم بوده و ارتباطی بین ایشان و کودک برقرار نخواهد شد و موسسه موظف خواهد بود تا وضعیت کودک و خانواده اش را هر شش ماه یکبار به همیار گزارش دهد. این طرح از سال 1396 آغاز شده و امیدواریم بتواند نظرات و خواست تعدادی از مخاطبان موسسه، که قصد حمایت هدفمند و مشخص از کودکان را دارند، تامین نماید و کودکان با استعداد و توانایی ویژه، شناسایی و پشتیبانی شوند.

خیریه